صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات شریف با هدف حمایت و تجاری سازی طرح های پژوهشی نوآورانه و اختراعات نخبگان تاسیس شده است. بدین منظور صندوق با ارائه تسهیلات و یا مشارکت مالی در طرح ارائه شده از سوی مخترعان در چارچوب قوانین و آیین نامه های مصوب، ضمن تامین مالی این طرح ها، به هدایت و مشاوره صاحبان طرح جهت بازاریابی و بازارسازی محصولات تولیدی ایشان خواهد پرداخت.

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف

معرفی صندوق

صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات و فناوری شریف با هدف حمایت، تجاری¬سازی طرح¬های پژوهشی نوآورانه و اختراعات نخبگان و مشارکت در طرح¬های دانش بنیان تاسیس شده¬است. بدین¬منظور صندوق با ارائه تسهیلات و یا مشارکت مالی در طرح ارائه شده از سوی مخترعان و صاحبان ایده در چارچوب قوانین و آیین¬نامه¬های مصوب، ضمن تامین مالی این طرح¬ها، به هدایت و مشاوره صاحبان طرح جهت بازاریابی و بازارسازی محصولات تولیدی ایشان خواهد پرداخت.
بدیهی است پس از تثبیت موقعیت شرکت¬های نوآور و رسیدن به مرحله سودآوری، با حضور سهامداران جدید، صندوق سرمایه خود را از این شرکت¬ها خارج نموده و در طرح¬های جدید سرمایه¬گذاری خواهد نمود.

فعالیت¬های اصلی صندوق

 1. تامین سرمایه، مشارکت و سرمایه¬گذاری در طرح¬های نوآورانه و دانش بنیان
 2. اعطای تسهیلات به طرح¬های دانش¬بنیان و طرح¬های پژوهشی کاربردی در راستای تجاری¬سازی ایده¬ها
 3. صدور ضمانت نامه¬های مورد نیاز متقاضیان طرح¬های دانش بنیان جهت ارائه به سایر موسسات
 4. کمک و حمایت از ایجاد، گسترش و ترویج نهادهای موثر در رشد و توسعه صادرات با تاکید بر هم¬افزایی بین آنها
 5. کمک در راه¬اندازی صندوق¬های سرمایه¬گذاری خطرپذیر وابسته به سازمان¬های متقاضی
 6. ارائه خدمات تخصصی ارزیابی طرح¬های خطرپذیر و انجام فرایند وارسی

اهداف صندوق

 • تاسیس شرکت‌های دانشگاهی و رشد آنها در جهت نیل به اقتصاد مبتنی بر دانش
 • حمایت مادی و معنوی از دستاوردها، ابداعات و اختراعات دانشجویان و استفاده از سرمایه¬های فکری
 • فراهم آوردن حمايت‌هاي مالی و قانوني در روند تسريع رشد واحدهاي فناور
 • تسهيل هم¬افزايي شبكه‌اي و افزايش توان رقابت
 • ایجاد ارتباط مؤثر بین صنعت و دانشگاه
 • تجاری سازی محصولات نوآور و کمک به توسعه صادرات آنها

حوزه¬های فعالیت

هوا فضا، فناوري نانو، اپتيك و ليزر، فناوري زيستي، مهندسي سيستم، سازه‌هاي نوين، طراحي صنعتي، مديريت فناوري، بهينه سازي انرژي، رباتيك و اتوماسيون، الكترونيك و مخابرات، فناوري اطلاعات و ارتباطات

شرکای صندوق

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • بانک توسعه صادرات ایران
 • صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران
 • شرکت سرمایه گذاری توسعه صادرات سفیران

تماس با ما

دفتر مرکزی: تهران خيابان آزادي- خيابان حبيب الهي - خيابان شهيدقاسمي نبش بن بست پیام آزادی مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف طبقه 3 واحد 12


تلفن: 619733000- 021
فکس: 61975305-021
آدرس اینترنتی: http://www.sharifvc.ir

ایمیل:Info@sharifvc.ir

فلسفه شکل¬گیری صندوق¬های سرمایه¬گذاری خطرپذیر

شكل‌گيري و رشد شركت‌هاي كوچك و متوسط اندازه SMEs به عنوان يكي از مهم‌ترين عوامل رشداقتصادي شناخته مي‌شود. دستيابي به سرمايه اغلب به عنوان شرطی حياتي براي توانمند كردن SMEsها و شركت‌هاي نوپاي در حال رشد برای دستیابی به فرصت‌هاي رشد تلقي مي‌شود.
فقدان سابقه فعالیت و در نتیجه فقدان جريانات نقدي مستمر در شركت‌هاي جوان كه در ابتداي فاز رشد هستند، اغلب انها را در دستيابي به كانالهاي تأمين سرمايه كه معمولاً بدهي مي‌باشد با مشكل مواجه می¬کند. تأمين مالي شركت با سرمايه‌ كارآفرين نيز معمولاً به دليل کافی نبودن معمول نمي‌باشد. در نتیجه تأمين مالي از طريق سهام خصوصي روشي مناسب‌تر از تأمين مالي از طريق بدهي جهت تامین مقاصد اینگونه شرکتهاست, زيرا، بدهي ريسك مالي شركت را افزایش می¬دهد. مشكلات دستیابی سرمايه موردنياز جهت رشد براي كارآفرينان اغلب تحت عنوان شكاف سرمايه شناخته مي‌شود.
علاوه بر شكاف سرمايه، شركتهاي كوچك در حال رشد با مشکل فقدان قابلیت¬های لازم مدیریتی Competence مواجه مي‌باشند. توسعه از ايده تا تبديل شدن به يك شركت بالغ پيچيدگي مديريت شركت را افزايش داده و مداوماً الزامات جديدي را در مديريت شركت علم مي‌كند. توسط برآورده كردن نيازهای سرمايه¬ای و ارایه راهکارهای مدیریتی به شرکتهای نوپاست که است كه سرمایه¬گذاری خطر پذیر هویت پيدا مي‌كند. توانايي از بين بردن شكاف شايستگي Competence Gap به واقع پيش شرط وجود بازار سرمایه¬گذاری خطرپذیر یا Venture Capital است.
شركت‌هاي سرمايه‌گذار خطرپذير شركت‌هايي هستند كه در سرمايه‌گذاري مشترك Co-investing‌ با كارآفرينان براي تأمين مالي شركت‌هاي نوپا يا توسعه شركت‌هاي در مراحل بالاتر رشد داراي تخصص مي‌باشند. انجام اين كار مؤيد آنست كه آنها نه تنها در تأمين سرمايه شركتهاي در حال رشد مشاركت مي‌كنند، ‌بلكه با داشتن قابليت‌هاي لازم Competence به شركت‌هاي كارآفرين در رشد آنها كمك مي‌كنند.
فرايند عملیاتی سرمايه‌گذاري¬های خطرپذير

 • سرمايه‌گذاري خطرپذير، معمولاً از فرايندي مشتمل بر 6 مرحله زير تشكيل مي‌شود:
 • معرفی و توافق اوليه
 • ارزيابي ابتدایی برای ورود به طرح‌ها
 • ارزشیابی همه جانبۀ مخاطرات طرح (وارسی)
 • سرمایه‌گذاری در طرح و سازماندهي معامله
 • فعاليت‌هاي
اگر محتوای این صفحه نیاز شما را برطرف نکرده است با مرکز ارتباط مشتریان 88709022 تماس گرفته ویا به صورت اینترنتی سوال خود را مطرح نمائید.