• بانک توسعه صادرات 46 میلیون دلار در قالب اعتبار خریدار تسهیلات ارائه کرد

   در پنج ماهه اول 96

   بانک توسعه صادرات 46 میلیون دلار در قالب اعتبار خریدار تسهیلات ارائه کرد

    بانک توسعه صادرات 46 میلیون دلار در قالب اعتبار خریدار تسهیلات ارائه کرد

   بانک توسعه صادرات ایران در پنج ماهه نخست سال 96 ، 46 میلیون دلار در قالب اعتبار خریدار تسهیلات پرداخت کرده است.

   به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، اداره تامین مالی و سرمایه گذاری این بانک با ارائه گزارش عملکردی از تامین مالی در قالب ابزارهای مختلف اعلام کرد: در سال 1395 مبلغ 48 میلیون دلار قرارداد اعتبار خریدار و ترتیبات بانکی منعقد و مبلغ 179 میلیون دلار تسهیلات در قالب اعتبار خریدار پرداخت شده است.

   این نوع تسهیلات در سیستم بانکی کشور منحصر به بانک توسعه صادرات است و از ابزارهای موثر برای افزایش قدرت رقابت پذیری صادرکنندگان ایرانی و امنیت اقتصادی آنان محسوب می شود.

   بانک توسعه صادرات ضمن ایجاد خطوط اعتباری با بانک های کشورهای روسیه، ارمنستان و عراق، آمادگی دارد در صورت لزوم با بانکهای سایر کشورهای هدف قرارداد خط اعتباری ایجاد نماید.

   اهمیت این نوع تسهیلات و نقش آن در حمایت از توسعه صادرات غیر نفتی به گونه ای است که اعطای این نوع تسهیلات به عنوان بازوی اجرایی دولت در سیاستهای اقتصادی دولت در کشورهای خارجی محسوب می شود.

   ارقام به میلیون دلار

   عنوان

   عملکرد 1390

   عملکرد 1391

   عملکرد 1392

   عملکرد 1393

   عملکرد 1394

   عملکرد 1395

   5 ماهه

   1396

   تسهیلات

   138

   81

   129

   153

   566

   179

   46

   این گزارش با اشاره به اخذ خطوط فاینانس و ریفاینانس و استفاده از منابع مالی خارجی آورده است : با توجه به محدودیتهای بین المللی و تحریمها اخذ خطوط اعتباری خارجی جهت تامین مالی واردات از سال 1390 متوقف شد ولی در شرایط پس از برجام استفاده از منابع مالی خارجی بعنوان یک سیاست راهبردی در برنامه های عملیاتی بانک توسعه صادرات مطرح گردید.
   در حال حاضر مذاکره و مکاتبه با بانکهای مختلف خصوصاً اگزیم بانکها در دستورکار مدیریت بین الملل این بانک قرار دارد و مواردی نظیر انعقاد قرارداد اخذ خط اعتباری کوتاه مدت از بانک تجارت پاریس جهت تامین مالی واردات به مبلغ 25 میلیون یورو، انعقاد قرارداد خط اعتباری کوتاه مدت با اگزیم بانک کره جنوبی جهت تامین مالی واردات به مبلغ 100 میلیون دلار و دریافت خط اعتباری از بانک BCP سوییس برای تامین مالی واردات به مبلغ 2 میلیارد یورو از آن جمله است.
   براساس این گزارش، مذاکره با بانکهای اکوبانک ترکیه، اگزیم بانک هندوستان، اگزیم بانک روسیه، اگزیم بانک کره جنوبی (میان مدت)، اگزیم بانک رومانی،Ober Bank اتریش، CITIC بانک چین، بانک سپه رم، ونش اکونوم بانک روسیه، دیوبانکای ایتالیا، ، بصورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است.
   اداره تامین مالی و سرمایه گذاری بانک توسعه صادرات همچنین یادداشت تفاهم همکاری با اگزیم بانک اندونزی، اگزیم بانک مجارستان و چک اکسپورت در دو سال اخیر اقدام کرده است.
   مطالب مرتبط
 • کلیه حقوق متعلق به بانک توسعه صادرات ایران می باشد.
 • ساختمان مرکزی : تهران - میدان آرژانتین، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش خیابان پانزدهم، برج توسعه
  تلفن ها : 88709022 و 88707951 - 3 و 81920
  دورنگار :88702848