بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • درسی از عاشورا
   درسی از عاشورا
   درس حسین، قیام نیست. درس حسین، فهم اسلام است. درس حسین شناساندن حقیقت اسلام است. زندگی و رفتار و منش حسین عین اسلام است. پس پیروی از سیره حسین همان فهم اسلام است.

   شاید اغراق باشد گفتن اینکه تک تک کسانی که شمشیر به روی امام حسین و یارانش کشیدند این را مجوز ورود به بهشت می دانستند، ولی در واقع آنها با این یقین برای جنگ با حسین بن علی (ع) آمده بودند.
   وقتی که حسین در روز عاشورا به نماز ایستاد، در طرف مقابل کسانی بودند که او و یارانش را تیرباران کردند. جالب تر اینکه سپاهیان مقابل امام حسین هم روز عاشورا نماز خواندند، اول وقت هم خواندند، گفتند زودتر کار را یکسره کنیم که به فضیلت نماز عصر هم برسیم! این همان جایی است که معروف است خدا بر دل های بندگانی مهر می زند که ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوه و لهم عذاب عظیم " خداوند بر قلب‏ها و گوش‏هایشان مهر نهاد و بر دیدگانشان پرده‏ای! و برای آنهاست عذابی سخت...
   بهانه شان این بود حسین از دین خدا و رسولش خارج شده است. چه کسی بود که از دین خارج شده بود؟ اصلا از دین خارج شده به چه معنا بود که حسین را بهانه ی آن کشتند و اهل بیتش را به اسارت بردند؟
   حسین امام زمانش بود و هادی. تا آخرین لحظه، حتی شمر را که قصد بریدن سر او را داشت نهی کرد از این کار. اما گوش و قلبش بسته شده بود. اما چه کسی همه ی این حرفها را شنید؟ چه کسی همه ی این ها را دید؟
   درس حسین، قیام نیست. درس حسین، فهم اسلام است. درس حسین شناساندن حقیقت اسلام است. زندگی و رفتار و منش حسین عین اسلام است. پس پیروی از سیره حسین همان فهم اسلام است. همسو نشدن با حقیقت اصلی قیام عاشورا گمراهی ابدی همراه خواهد داشت. چرا که دیدیم کسانی را که حقیقت اسلام را سر می برند تا به بهشت ابدی برسند.
   چه زیبا امام حسین (ع) می فرماید:
   «الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرت معایشهم فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون » .
   مردم بندگان دنیایند، و دین، تنها بر زبان شان جاری است، هنگامی که زندگی شان سرشار است دین گرایند ولی هنگامی که در تنگنای بحران ها قرار گرفتند دین داران واقعی اندک می گردند .