بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • درباره بانک
  • صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف

   این صندوق با هدف حمایت و تجاری سازی طرح های پژوهشی نوآورانه و اختراعات نخبگان تاسیس شده است. بدین منظور صندوق با ارائه تسهیلات و یا مشارکت مالی در طرح ارائه شده از سوی مخترعان در چارچوب قوانین و آیین نامه های مصوب، ضمن تامین مالی این طرح ها، به هدایت و مشاوره صاحبان طرح جهت بازاریابی و بازارسازی محصولات تولیدی ایشان خواهد پرداخت.

   صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف

   صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات شریف

   معرفی صندوق

   صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات و فناوری شریف با هدف حمایت، تجاری¬سازی طرح¬های پژوهشی نوآورانه و اختراعات نخبگان و مشارکت در طرح¬های دانش بنیان تاسیس شده¬است. بدین¬منظور صندوق با ارائه تسهیلات و یا مشارکت مالی در طرح ارائه شده از سوی مخترعان و صاحبان ایده در چارچوب قوانین و آیین¬نامه¬های مصوب، ضمن تامین مالی این طرح¬ها، به هدایت و مشاوره صاحبان طرح جهت بازاریابی و بازارسازی محصولات تولیدی ایشان خواهد پرداخت.
   بدیهی است پس از تثبیت موقعیت شرکت¬های نوآور و رسیدن به مرحله سودآوری، با حضور سهامداران جدید، صندوق سرمایه خود را از این شرکت¬ها خارج نموده و در طرح¬های جدید سرمایه¬گذاری خواهد نمود.
   فعالیت های اصلی صندوق

   تامین سرمایه، مشارکت و سرمایه¬گذاری در طرح¬های نوآورانه و دانش بنیان
   اعطای تسهیلات به طرح¬های دانش¬بنیان و طرح¬های پژوهشی کاربردی در راستای تجاری¬سازی ایده ها
   صدور ضمانت نامه¬های مورد نیاز متقاضیان طرح¬های دانش بنیان جهت ارائه به سایر موسسات
   کمک و حمایت از ایجاد، گسترش و ترویج نهادهای موثر در رشد و توسعه صادرات با تاکید بر هم افزایی بین آنها
   کمک در راه¬اندازی صندوق¬های سرمایه¬گذاری خطرپذیر وابسته به سازمان¬های متقاضی
   ارائه خدمات تخصصی ارزیابی طرح¬های خطرپذیر و انجام فرایند وارسی

   اهداف صندوق

   1. تاسیس شرکت‌های دانشگاهی و رشد آنها در جهت نیل به اقتصاد مبتنی بر دانش
   2. حمایت مادی و معنوی از دستاوردها، ابداعات و اختراعات دانشجویان و استفاده از سرمایه های فکری
   3. فراهم آوردن حمایت‌های مالی و قانونی در روند تسریع رشد واحدهای فناور
   4. تسهیل هم افزایی شبکه‌ای و افزایش توان رقابت
   5. ایجاد ارتباط مؤثر بین صنعت و دانشگاه
   6. تجاری سازی محصولات نوآور و کمک به توسعه صادرات آنها

   حوزه های فعالیت

   هوا فضا، فناوری نانو، اپتیک و لیزر، فناوری زیستی، مهندسی سیستم، سازه‌های نوین، طراحی صنعتی، مدیریت فناوری، بهینه سازی انرژی، رباتیک و اتوماسیون، الکترونیک و مخابرات، فناوری اطلاعات و ارتباطات
   شرکای صندوق

   • دانشگاه صنعتی شریف
   • بانک توسعه صادرات ایران
   • صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران
   • شرکت سرمایه گذاری توسعه صادرات سفیران

   تماس با ما

   دفتر مرکزی: تهران خیابان آزادی- خیابان حبیب الهی - خیابان شهیدقاسمی نبش بن بست پیام آزادی مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف طبقه 3 واحد 12


   تلفن: 619733000- 021
   فکس: 61975305-021
   آدرس اینترنتی: http://www.sharifvc.ir

   ایمیل:Info@sharifvc.ir

   فلسفه شکل گیری صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر

   شکل‌گیری و رشد شرکت‌های کوچک و متوسط اندازه SMEs به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل رشداقتصادی شناخته می‌شود. دستیابی به سرمایه اغلب به عنوان شرطی حیاتی برای توانمند کردن SMEsها و شرکت‌های نوپای در حال رشد برای دستیابی به فرصت‌های رشد تلقی می‌شود.
   فقدان سابقه فعالیت و در نتیجه فقدان جریانات نقدی مستمر در شرکت‌های جوان که در ابتدای فاز رشد هستند، اغلب انها را در دستیابی به کانالهای تأمین سرمایه که معمولاً بدهی می‌باشد با مشکل مواجه می¬کند. تأمین مالی شرکت با سرمایه‌ کارآفرین نیز معمولاً به دلیل کافی نبودن معمول نمی‌باشد. در نتیجه تأمین مالی از طریق سهام خصوصی روشی مناسب‌تر از تأمین مالی از طریق بدهی جهت تامین مقاصد اینگونه شرکتهاست, زیرا، بدهی ریسک مالی شرکت را افزایش می¬دهد. مشکلات دستیابی سرمایه موردنیاز جهت رشد برای کارآفرینان اغلب تحت عنوان شکاف سرمایه شناخته می‌شود.
   علاوه بر شکاف سرمایه، شرکتهای کوچک در حال رشد با مشکل فقدان قابلیت¬های لازم مدیریتی Competence مواجه می‌باشند. توسعه از ایده تا تبدیل شدن به یک شرکت بالغ پیچیدگی مدیریت شرکت را افزایش داده و مداوماً الزامات جدیدی را در مدیریت شرکت علم می‌کند. توسط برآورده کردن نیازهای سرمایه¬ای و ارایه راهکارهای مدیریتی به شرکتهای نوپاست که است که سرمایه¬گذاری خطر پذیر هویت پیدا می‌کند. توانایی از بین بردن شکاف شایستگی Competence Gap به واقع پیش شرط وجود بازار سرمایه¬گذاری خطرپذیر یا Venture Capital است.
   شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر شرکت‌هایی هستند که در سرمایه‌گذاری مشترک Co-investing‌ با کارآفرینان برای تأمین مالی شرکت‌های نوپا یا توسعه شرکت‌های در مراحل بالاتر رشد دارای تخصص می‌باشند. انجام این کار مؤید آنست که آنها نه تنها در تأمین سرمایه شرکتهای در حال رشد مشارکت می‌کنند، ‌بلکه با داشتن قابلیت‌های لازم Competence به شرکت‌های کارآفرین در رشد آنها کمک می‌کنند.
   فرایند عملیاتی سرمایه‌گذاری¬های خطرپذیر

   • سرمایه‌گذاری خطرپذیر، معمولاً از فرایندی مشتمل بر 6 مرحله زیر تشکیل می‌شود:
   • معرفی و توافق اولیه
   • ارزیابی ابتدایی برای ورود به طرح‌ها
   • ارزشیابی همه جانبه مخاطرات طرح (وارسی)
   • سرمایه‌گذاری در طرح و سازماندهی معامله
   • فعالیت‌های