بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • درباره بانک
  • پرسش های متداول

   انواع تسهیلات و خدمات بانک توسعه صادرات ایران و شرایط استفاده از آنها چگونه است؟

   با توجه به رسالت بانک مبنی بر حمایت از صادرات کشور، با رجوع به یکی از شعب بانک پرونده اعتباری تشکیل و پروسه مربوطه طی خواهد شد. تسهیلات و خدمات بانک در پنج بخش ذیل خلاصه می‌شود: الف ) تسهیلات قبل از صادرات کالا و خدمات ( قبل از حمل ) ب) تسهیلات پس از صادرات کالا و خدمات ( پس از حمل ) ج) تسهیلات سرمایه گذاری به منظور احداث یا توسعه طرح های دارای رویکرد صادراتی در داخل و خارج از کشور د) صدور ضمانت نامه‌های ارزی و ریالی ه) گشایش اعتبارات اسنادی شرایط عمومی و اختصاصی و اسناد و مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده اعتباری به منظور استفاده از خدمات و تسهیلات بانک در پورتال بانک درج شده است. همچنین بسته تسهیلات و خدمات بانک در وب سایت در دسترس است.

   بانک توسعه صادرات با کدام کشورها دارای روابط کارگزاری می‌باشد؟

   شرایط سیاسی و اقتصادی کشور در روابط کارگزاری بانک موثر بوده، لذا برای کسب اطلاعات به روز، با شماره تلفن‌ 84911 / دایره اعتبارات اسنادی وارداتی و صادراتی تماس حاصل فرمایید. همکاران مربوطه در بانک توسعه صادرات، پس از اخذ اطلاعات از مشتری راهنمایی ‌های لازم را ارائه خواهند نمود.

   شرایط نقل و انتقالات ارزی در بانک توسعه صادرات ایران چگونه است؟

   بانک توسعه صادارت ایران از سال 1375 به سوئیفت (سازمان جهانی ارتباطات بین بانکی) متصل است و قادر می‌باشد تمامی پیامهای خود را از این طریق ارسال و دریافت نماید. شرایط و مدارک لازم برای دریافت حوالجات ارزی وارده: افتتاح حساب ارزی نزد هریک از شعب بانک توسعه صادرات ایران- دریافت مشخصات سوئیفتی شعبه مربوطه بانک توسعه صادرات از متصدی مربوطه(برای جلوگیری از خطا در ارسال حواله دریافت فهرست مهمترین کارگزاران بانک و مشخصات سوئیفتی آنها دریافت حواله از بانک ارسال کننده حواله). شرایط و مدارک مورد نیاز برای حوالجات ارزی در بخش خدمات بانکی پورتال بانک درج شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 84911 / دایره حوالجات ارزی و خرید و فروش ارز تماس حاصل نمایید.

   آیا بانک توسعه صادرات ایران، برای متقاضیان صدور ضمانتنامه‌های بانکی، این خدمت را ارائه می‌دهد؟

   بله بانک توسعه صادرات ایران آمادگی صدور ضمانتنامه‌های وارداتی و صادراتی را دارد. بطور کلی ضمانت‌نامه های صادره توسط بانک به دو بخش ضمانت‌نامه‌های ریالی و ضمانت‌نامه‌های ارزی تقسیم می شوند. ذکر این نکته ضروری است که جهت تحصیل وام و یا اعتبار از شبکه بانکی کشور و سایر مؤسسات مالی و اعتباری، ضمانت‌نامه صادر نمی‌گردد . انواع ضمانت نامه های ریالی که بر اساس آیین‌نامه صدور ضمانت نامه وظهرنویسی از طرف بانک ها، توسط بانک توسعه صادرات ایران صادر می شوند عبارتند از ضمانت‌نامه شرکت در مناقصه / مزایده- ضمانت‌نامه حسن اجرای تعهدات-ضمانت‌نامه پیش پرداخت- ضمانت‌نامه استرداد کسور وجه الضمان-ضمانت‌نامه حقوق و عوارض گمرکی- ضمانت‌نامه ورود موقت کالا- ضمانت‌نامه حسن انجام معامله ضمانت‌نامه‌های ارزی در چهار قالب قابل صدور می‌باشند :کالای تولید- خدمات فنی و مهندسی قراردادهای داخلی- صدور سایر ضمانتنامه های ارزی جهت کسب اطلاعات در خصوص انواع ضمانتنامه‌ها و شرایط صدور آنها و ....به پورتال بانک رجوع نموده و در صورت نیاز به مشاوره با شماره تلفن 81922 / اداره عملیات ارزی/گروه کارشناسی ضمانتنامه‌های ارزی، تماس حاصل فرمایید

   آیا بانک توسعه صادرات ایران نیروی جدید استخدام می‌کند؟

   بانک توسعه صادرات ایران، یک بانک دولتی است که جذب نیرو از طریق شرکت افراد در آزمون مشترک فراگیر(آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور)، کسب نمرات لازم در آزمون و مصاحبه استخدامی و سایر ضوابط ابلاغی سازمان امکان پذیر می باشد. رشته‌های تحصیلی مورد تقاضای بانک باید مرتبط با فعالیتهای بانک باشد مانند بانکداری- مدیریت- حسابداری و سایر رشته‌هایی که در شرایط عمومی استخدام ذکر خواهد شد.

   لطفا در مورد خرید و فروش ارز راهنمایی فرمایید.

   بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ج. ا. ایران در بانک توسعه صادرات ایران: خرید ارز بصورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی به نرخ آزاد و به حساب بانک عامل بلامانع می‌باشد. خرید ارزهای وصول شده از طریق سیستم بانکی بین‌المللی از جمله حوالجات ارزی و سایر ابزارهای معتبر بانکی و نیز موجودی حسابهای ارزی مشتریان حقیقی و حقوقی نزد آن بانک، به نرخ آزاد بلامانع می‌باشد. خرید ارزهای وصول شده از طریق شعب خارج از کشور آن بانک یا سایر بانکهای ایرانی، به نرخ آزاد بلامانع است. همچنین شرکت صرافی توسعه صادرات ایران نیز از شرکتهای تابعه بانک بوده و خدمات قابل عرضه آن عبارتست از: خرید و فروش نقدی ارز و مسکوک طلا و نقره - نقل و انتقال ارز در چارچوب مقررات ارزی از جمله انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی از طریق بانک ها و موسسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی - ارائه خدمات برون مرزی از طریق کارگزاران مجاز خارج از کشور- فروش ارز به متقاضیان داخل کشور به گونه‌ای که معادل ریالی ارز در ایران به صرافی داده شود و در کشور دیگر، توسط کارگزار به همان شخص یا اشخاص دیگر، طبق توافق، ارز پرداخت و یا به حساب بانکی آنها واریز شود- پرداخت ارز به کارگزار توسط متقاضیان خارج از کشور و پرداخت معادل ریالی آن به صورت وجه نقد و یا واریز به حساب بانکی به همان شخص یا اشخاص ثالث توسط صرافی در ایران طبق توافق.

   آیا بانک خدمات مربوط به خرید و فروش سهام را هم ارائه می‌هد؟

   بله، کارگزاری بانک توسعه صادرات ایران از شرکتهای تابعه بانک بوده و خدمات قابل عرضه عبارتست از خدمات کارگزاری شامل خرید و فروش حضوری و اینترنتی سهام، عرضه اوراق سهام مسکن، معاملات آنلاین و مشاوره عرضه و پذیرش و ....

   آیا بانک توسعه صادرات ایران، خدمات بانکداری الکترونیک هم ارائه می دهد؟

   بانک توسعه صادرات ایران به منظور ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات و حداکثر کردن رضایت مشتریان، نسبت به پیاده‌سازی سیستم Core Banking تحت عنوان سیستم جامع سفیر(سامانه فراگیر یکپارچه رایانه‌ای) اقدام نموده و در حال حاضر تمامی خدمات بانکدرای الکترونیک اعم از خدمات کارت، پایانه‌های فیزیکی و مجازی و خدمات حضوری مشتریان از طریق سیستم سفیر ارایه می‌گردد. ٭ حسابهای سفیر شامل: قرض‌الحسنه جاری/سپرده‌کوتاه‌مدت/سپرده‌بلندمدت ٭ کارت‌بانک‌ها شامل: کارت بانک توسعه/بن‌کارت توسعه/کارت هدیه توسعه/کارت خانواده توسعه اطلاعات جامع در بخش بانکداری الکترونیک پورتال بانک درج شده است. همچنین می‌توانید با شماره تلفن های 84911 / دایره صندوق و پایاپای تماس حاصل فرمایید.

   آیا بانک توسعه صادرات ایران ویزاکارت صادر می‌کند؟

   این سرویس قبل از دوره تحریم از طریق کارگزاران بانک ارائه می شد. اما متاسفانه با توجه به شرایط سیاسی کشور، در حال حاضر، امکان صدور ویزاکارت وجود ندارد. لیکن در صورت برطرف شدن مشکل، در پورتال بانک اطلاع رسانی خواهد شد.

   نحوه صدور دسته چک و رفع سوء اثر از چک برگشتی، در بانک توسعه صادرات ایران چگونه است؟

   صدور دسته چک جدید، با توجه به شرایط اعتباری مشتری نزد بانک، پس از حصول اطمینان از عدم برگشتی و وصول یا حداقل 80% دسته چکهای صادره قبلی، امکانپذیر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 84911 / دایره صندوق و پایاپای تماس حاصل نمایید. بر اساس بخشنامه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه امور مربوط به رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی اشخاص صرفاً از طریق شعب بانکها و به صورت ذیل امکان‌پذیر می‌باشد: تأمین موجودی- ارائه لاشه چک برگشتی- ارائه رضایت‌نامه محضری ذینفع چک به بانک- واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود نمودن آن به مدت 24 ماه- ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی * در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوءاثر، سابقه هر چک برگشتی صرفاً پس از انقضای مدت هفت سال از تاریخ صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت آن به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌گردد.

   نرخ سود سپرده‌های بانکی در بانک توسعه صادرات ایران را اعلام فرمایید.

   نرخ سود سپرده‌های ریالی کوتاه‌مدت عادی تا بلندمدت یکساله از 10% تا 15% می باشد. جهت محاسبه سود سپرده سرمایه‌گذاری خود، می‌توانید در پورتال بانک، ابتدا مبلغ مورد نظر را وارد نموده، سپس نوع سپرده‌گذاری در دوره زمانی پرداخت سود مورد نظر را انتخاب و بر روی دکمه "محاسبه" کلیک نمایید نرخ سوده سپرده های سرمایه گذاری سودالحساب ماهیانه کوتاه مدت عاد ی %10 کوتاه مدت ویژه سه ماهه %12 کوتاه مدت ویژه شش ماهه %13 کوتاه مدت ویژه نه ماهه %14 بلند مدت یک ساله %15

   سؤالات متداول چک:

   • هیئت مدیره یک شرکت یا افرادی که حق امضا دارند : کدام یک اگر چک برگشتی داشته باشند، مشکل‌زا است ؟‌ در اصلاحیه جدید سال 1397 قانون صدور چک علاوه بر شخص صاحب حساب، وکیل یا نماینده (اعم از مدیر یا سایر نمایندگان شرکت) که اقدام به صدور (امضاء) چک به نیابت از شخص صاحب حساب می نمایند، مسؤلیت داشته و مشمول محرومیت های قانونی می گردند.

   • آیا در استفاده از چک‌های جدید برای افرادی که پیر هستند و نمی‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند، مسئله ای در نظر گرفته شده است؟
    • ​می توانند مراجعه حضوری به شعبه داشته باشند

   • اگر بانک عامل اپلیکشین یا نرم‌افزار نداشته باشد، مشتری که دارای چک جدید صیاد است چکار باید انجام دهد؟ می توانند مراجعه حضوری به شعبه داشته باشند.

   • آیا چک صیاد طرح قدیم طبق روال قبل پیش می‌رود؟ بله تا زمان پایان برگ‌های دسته چک های قدیمی و دریافت دسته چک های با ظاهر و مندرجات جدید صدور و وصول چک‌ها به شکل سابق تداوم می‌یابد.

   • چکی که از کسی گرفته می‌شود و چند دست چرخیده به چه صورت است؟ نقل و انتقال چک های با ظاهر و مندرجات جدید در صورت ثبت مراتب انتقال در سامانه صیاد بلامانع است و در مورد چک های صادره از دسته چک های قدیم، نقل و انتقال عادی چک کما فی السابق بلامانع است.

   • اگر چک برای ضمانت باشد و تاریخ نداشته باشد به چه صورت است ؟ صدور چک های با ظاهر و مندرجات جدید در هر صورت مستلزم ثبت در سامانه صیاد است. صدور چک برای ضمانت بلامانع است و لی چک بدون تاریخ اساساً قابل وصول نمی باشد. وصول چنین چکی منوط به درج تاریخ است و بانک در مقام تأدیه وجه آن به ضمانی بودن آن ترتیب اثر نخواهد داد.

   • آیا چک‌های قدیمی تا برگ آخر می‌توانند در وجه حامل صادر شوند؟ چک‌های قدیمی به شکل سابق می‌توانند کارسازی شوند و بنابراین در وجه حامل نیز می‌توانند صادر شوند.

   • پشت نویسی چک به چه روالی می شود ؟‌ از تاریخ اعلام بانک مرکزی، ظهرنویسی چک های کاغذی ممنوع بوده و انتقال چک مستلزم ثبت مراتب در سامانه صیاد خواهد بود.

   • افراد هیئت مدیره یک شرکت که دارای چک برگشتی است آیا در چک شخصی خود نیز به مشکل بر می‌خورند؟ خیر

   • آیا با ابلاغ قانون جدید صدور چک هنوز هم صدور چک برای ضمانت امکان‌پذیر است؟ بله ولی مستلزم ثبت مراتب صدور در سامانه صیاد است. (در مورد چک های با ظاهر و مندرجات جدید)

   • اگر چک در سامانه صیاد ثبت نشود چه می شود؟ مشمول الزامات و سازوکارهای مقرر در قانون صدور چک نخواهد بود و صرفاً به عنوان یک سند مدنی مؤید طلب است.

   • وظیفه ثبت چک در سامانه صیاد با چه شخصی است؟ حسب مورد بر عهده صادرکننده (در مقام صدور) و یا دارنده (در مقام انتقال) است.

   • ممنوعیت صدور چک در وجه حامل شامل کدام چک‌هاست؟ شامل تمامی چک ها با ظاهر و مندرجات جدید که زمان توزیع آن توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود.

   • آیا محرومیت‌های ناظر بر صدور کارت‌های جدید بانکی شامل کارت‌های المثنی و یا تمدید کارت‌های قبلی مشتریان هم می شود؟ بله. با توجه به اطلاق قانون تمامی عملیات کارت ها را شامل می شود

   • اگر مندرجات برگه چک با اطلاعات سامانه صیاد مغایر باشد تکلیف چیست؟ مناط اعتبار و محوریت با اطلاعات سامانه صیاد است و در صورت مغایرت، بانک از پرداخت وجه چک خودداری می‌کند. در ادامه درصورت درخواست دارنده چک، بانک نسبت به صدور گواهی عدم پرداخت اقدام می‌کند.

   • کسانی که دریافت کننده چک هستند از کجا بدانند صادرکننده در سامانه صیاد صدور آن را ثبت کرده است؟ دریافت چک‌های صادره از دسته چک‌های جدید مستلزم ورود به سامانه صیاد و ثبت تأییدیه (تأیید دریافت) توسط گیرنده است.

   • آیا کسانی که دارای بدهی غیرجاری هستند نیز طبق قانون جدید می توانند دسته چک دریافت کنند؟ خیر این اشخاص مطابق ضوابط ابلاغی بانک مرکزی اساساً امکان افتتاح حساب جاری نخواهند داشت.