بانک توسعه صادرات ایران
   
  • رسانه
  • در اولین نشست تخصصی همایش ابزارهای نوین مالی در بانکداری اسلامی اعلام شد: با توجه به اینکه کشورهای اسلامی در حال توسعه هستند، در چند دهه آینده می توانند بحث در مورد ایجاد پول واحد را آغاز کنند.

   آیت اله مصباحی مقدم: اصل بر حلال بودن عقود است

   به گزارش سایت خبری روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، این همایش که به همت بانک توسعه صادرات ایران شکل گرفته بود، در ساختمان الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

   در نخستین نشست پرسش و پاسخ این همایش که با حضور رییس و اعضای بانک توسعه اسلامی تشکیل یافت، ضمن تاکید بر مثبت بودن ایجاد پول واحد بین کشورهای اسلامی تصریح شد در حال حاضر امکان ایجاد چنین پولی وجود ندارد و این امر نیازمند گذشت زمان نسبتا طولانی است چرا که برای ایجاد پول واحد اسلامی باید دو پیش شرط تحقق یابد. نخستین پیش شرط ایجاد سیاست پولی و مالی یکپارچه بین کشورهای اسلامی است.

   دومین پیش شرط تحقق چنین امری نیز افزایش ارزش پول کشورهای اسلامی دانسته و تصریح شد: در حال حاضر واحد پول بسیاری از کشورهای اسلامی چندان قابل تبدیل نیست و خریدار ندارد، در چنین حالتی این کشورها با بدهی های زیادی مواجه می شوند.

   همچنین این نکته بیان شد که واحد پول یکپارچه نیازمند ثبات اقتصادی است، ضمن آنکه کشورهایی که می خواهند سیستم پول یکپارچه را در میان خود برقرار کنند باید اقتصاد یکسانی داشته باشند و این در حالی است که حتی کشورهای حوزه خلیج فارس که دارای اقتصاد مشابهی هستند از نظر شاخصهایی چون تورم، میزان بدهی و ... تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارند.

   از نتایج مطرح شده در این زمینه نتیجه گرفته شد که با توجه به اینکه کشورهای اسلامی در حال توسعه هستند، در چند دهه آینده می توانند بحث در مورد ایجاد پول واحد را آغاز کنند.

   یکی دیگر از مباحثی که در نشست یاد شده مورد اشاره قرار گرفت بحث انتقال کالاهای نامحسوس (ایده ها، نرم افزارها و ...) بود که گفته شد مواردی چون اسامی کالاهای تجاری یا حق ثبت آنها جزء دارایی های مشروع هستند و می توان بر اساس قوانین مبادله اسلامی مالکیت آنها را منتقل کرد. در همین راستا تاکید شد که هر قراردادی را که در آن ربا وجود نداشته باشد می توان در زمره عقود قرار داد و لازم نیست در هر موردی به ساختارهای قبلی یعنی عقود اسلامی مراجعه کرد.

   همچنین در این نشست به مبحث توسعه دینار اسلامی پرداخته شد و عنوان گردید که اگر دینار اسلامی توسعه یابد، می توان آن بخش از ریسک اقتصادی را که به دلیل تفاوت ارزش پولی بین کشورهای اسلامی ایجاد می شود ،کاهش داد. اما در این زمینه نظر مخالفی نیز ابراز و گفته شد اگر قیمت طلا با ثبات باشد امر یاد شده امکانپذیر است اما اگر طلا دچار نوسانات قیمت شود توسعه دینار اسلامی امنیت اقتصادی را به زیر سوال خواهد برد.

   آخرین مبحثی که در نخستین نشست پرسش و پاسخ همایش بین المللی ابزارهای نوین مالی در نظام بانکداری اسلامی مطرح شد، میزان روابط تجاری بین کشورهای اسلامی بود. در این زمینه با اعلام نرخ 14 درصدی روابط تجاری بین کشورهای اسلامی، این رقم بسیار پایین ارزیابی شد و ضمن اشاره به توافق سران کشورهای مسلمان در اجلاس مکه مکرمه مبنی بر افزایش نرخ روابط تجاری تا 20 درصد در طی در سال آینده تصریح شد هر چند رسیدن به چنین رقمی مشکل به نظر می رسد اما برای تحقق آن باید امیدوار بود. در پایان دستیابی به بازار مشترک بین کشورهای اسلامی در صورت خواست سیاسی دولتها و فعالیت موسسات اقتصادی و تجاری این کشورها امکانپذیر دانسته شد.

   گفتنی است آقای دکتر طهماسب مظاهری مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و محمد علی رییس بانک توسعه اسلامی، دکتر سامی السوایلم، اقتصاددان ارشد "مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی" آقای محمد طارق، رئیس اداره خزانه داری بانک توسعه اسلامی اعضای پانل اول این همایش بودند.