بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • اوراق گام

   گواهی اعتبار مولد گام، به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند که بر اساس آن تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند. دارنده می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید آن نزد خود نگه دارد یا می‌تواند به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند.

   اوراق گام
   اوراق گام:
   هدف از صدور گواهی اعتبار مولد (گام)، رفع موانع پولی رونق تولید،‌ هدایت منابع مالی به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تامین سرمایه در گردش سالم و پایدار برای واحدهای تولیدی می‌باشد. بر این اساس، بنگاه خریدار نهاده (اعم از کالا و خدمات) و بنگاه فروشنده نهاده پس از عقد قرارداد، به بانک مراجعه می‌نمایند. بانک پس از طی مراحل لازم، ضمن صدور اوراق گواهی اعتبار مولد به نام فروشنده، پرداخت وجه اوراق در سررسید را تضمین می‌نماید.
   از نکات قابل توجه طرح حاضر آن است که گواهی یاد شده، علاوه بر قابلیت نقل و انتقال در بازار پول (انتقال از طریق سیستم بانکی)، در بازار سرمایه نیز قابل معامله می‌باشد. این امر بدان معناست که سرمایه‌گذاران خرد و کلان از طریق بازار سرمایه، به عنوان مکمل سیستم بانکی کشور در تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی عمل نموده که این امر بدون تحمیل فشار مضاعف بر سیستم بانکی کشور، کمک شایانی به رفع مشکلات واحدهای تولیدی خواهد نمود.
   این روش برای تامین سرمایه در گردش ‌(مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار مصرفی) مشتریان حقوقی بانک که مجوز فعالیت در بخش‌های اقتصادی مولد داشته و ماهیت فعالیت شان تولیدی صادراتی باشد، کاربرد داشته و ایشان می توانند با مراجعه به بانک و معرفی بنگاه فروشنده (اعم از تولیدی یا خدماتی) درخواست خود را ارایه نمایند.
   درصورت صدور مصوبه، مفاد آن به متقاضی ابلاغ شده و پس از انجام اقدامات لازم توسط وی (نظیر ارایه وثایق، بیمه نامه وثایق و ... ) قرارداد منعقد خواهد شد. در این مرحله متقاضی می بایست به بنگاه فروشنده اطلاع دهد تا برای انجام مراحل بعدی، به شعبه مربوطه بانک مراجعه نماید تا اوراق صادر و در اختیار وی گذارده شوند.

   انتقال مالکیت اوراق توسط فروشنده به اشخاص دیگر، به دو روش میسر است:‌
   1. از زمان صدور تا یک ششم زمان صدور تا سررسید، صرفا در بازار پول و از طریق سامانه گام قابل نقل و انتقال می‌باشد.
   2. پس از گذشت بازه زمانی مندرج در بند 1 فوق و پس از انتقال به بازار سرمایه و طی تشریفات مربوطه، اوراق صرفا در بازار یاد شده قابل معامله بوده و بانک دخالت و مسوولیتی در قبال خرید و فروش اوراق ندارد. البته لازم به ذکر است که فرآیند این قسمت متعاقبا و پس از ابلاغ از جانب بانک مرکزی اعلام می­گردد.
   ویژگی های اصلی این اوراق به شرح زیر می باشد:
   • بدون کوپن سود
   • ارزش اسمی هر برگ اوراق 1,000,000 ریال
   • سررسید 1 تا 9 ماهه با تاریخ سررسید در انتهای ماه
   • انتقال به بورس پس از گذشت یک ششم از عمر اوراق
   • قابل انتقال در بانک عامل پیش از انتقال به بورس

   مشتریان محترم می توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به شعب بانک توسعه صادرات ایران مراجعه فرمایند.