بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • معرفی پروژه‌ها -1/ تامین مالی پروژه احداث کارخانه قند مایع توسط بانک توسعه صادرات

   معرفی پروژه‌ها -1/ تامین مالی پروژه احداث کارخانه قند مایع توسط بانک توسعه صادرات

   معرفی پروژه‌ها -1/ تامین مالی پروژه احداث کارخانه قند مایع توسط بانک توسعه صادرات

   بانک توسعه صادرات ایران بیش از 98 میلیون و 721 هزار یورو به منظور احداث کارخانه قند مایع اختصاص داد.

   به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، این بانک طی دو سه سال اخیر با تامین مالی طرح های بزرگ از بخش تولید و کارخانه های بزرگ کشور حمایت کرده است که این اتفاق البته در پساتحریم نمود بیشتری یافته و اعتبارات بزرگی به بنگاه های تولیدی کشور اختصاص یافته است.

   یکی از طرح هایی که توسط بانک توسعه صادرات ایران مورد حمایت قرار گرفته است و جزو طرح های تامین مالی شده توسط بخش اعتبارات این بانک محسوب می شود، پروژه احداث کارخانه قند مایع توسط گروه صنعتی و پژوهشی فرهیختگان زرنام (سهامی خاص) است.

   فعالیت اقتصادی این کارخانه در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی است و بیانگر این امر است که بانک توسعه صادرات ایران تا چه میزان به این بخش بعنوان مهمترین بخش های اقتصادی کشور اهمیت می دهد چرا که طی سالهای اخیر و در دولت یازدهم توجه ویژه به بخش کشاورزی افزایش یافته است.

   مبلغ کل طرح مذکور 105 میلیون و 891 هزار و 187 یورو ( 2 هزار و 500 میلیارد ریال) و تسهیلات اعطایی از سوی بانک به طرح 98 میلیون و 721 هزار و 187 یورو با نرخ سود 6 درصد و مدت بازپرداخت 4 ساله است که از محل منابع صندوق توسعه ملی پرداخت می شود. نوع عقود اسلامی به کار گرفته شده بر اساس مشارکت مدنی، فروش اقساطی و نوع طرح ایجادی محسوب می شود.

   ابعاد صادراتی طرح یا به عبارتی محصول نهایی طرح قند مایع (فروکتوز) بوده که می تواند جایگزینی بسیار خوب برای شکر و قند معمولی ( ساکاروز) شده و علاوه بر صادرات به کشورهای منطقه ( بجز ترکیه کشوری در منطقه که توانایی تولید فروکتوز را دارد)، شرایط صنعت غذایی و دارویی کشور را نیز برای حضور موثر در بازارهای جهانی ارتقا دهد.

   یکی از مباحث مهمی که در تامین مالی طرح ها و پروژه های اقتصادی مدنظر است میزان ارزآوری یا جلوگیری از خروج ارز محسوب می شود که در این طرح فروکتوز محصول جانشین قند و شکر تلقی می شود که مصرف بیش از 3 میلیون تن در بازار داخلی دارد که بخشی از آن از طریق واردات تامین می شود و قطعا واردات شکر می تواند زمینه را جهت صادرات تولیدات صنایع نوشابه سازی، کیک، کلوچه، بیسکویت، ژله و صنایع دارویی فراهم کند.

   در بحث اشتغالزایی نیز می توان به این موضوع اشاره کرد که 300 نفر به صورت مستقیم و به شکل غیرمستقیم و مویرگی تا 2000 نفر با بهره برداری از این طرح مشغول به کار خواهند شد.

   این طرح در استان البرز اجرایی می شود که بی تردید با اجرای این طرح این استان به قطب غلات در کشور تبدیل شده و اشتغالزایی پایدار در سطح منطقه و به شکل مویرگی برای جوانان کل این کشور ایجاد می کند و این امر تاثیر بزرگی بر وضعیت اقتصادی این منطقه خواهد گذاشت.

   همانطور که عنوان شد به جز ترکیه، هیچیک از کشورهای منطقه توان تولید فروکتوز را دارا نیستند و واردکننده این محصول تلقی می شوند؛ از این رو تمامی کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی همچون فرانسه از مشتریان محصول نهایی این طرح محسوب می شوند.

   برای اجرای این طرح منابع مالی در بخش ارزی توسط بانک توسعه صادرات و در بخش ریالی توسط سهامداران تامین شده و بانک دیگری در این خصوص نقشی نداشته است

   به هر حال اجرای این طرح از سال 91 آغاز و گشایش اعتبار مربوطه جهت واردات تکنولوژی و ماشین آلات مورد نیاز انجام و پیش بینی می شود که تا پایان سال 95 بهره برداری از این طرح آغاز شود. بررسی ها حاکی است که مدتزمان پرداخت تسهیلات به مدت 3.5 سال خواهد بود و پس از 6 ماه تنفس 4 سال برای بازپرداخت ( جمعا 8 سال) زمان در نظر گرفته شده است.

   فرآوری غلات و تولید محصولاتی همچون فروکتوز جزء تکنولوژی های جوان و مدرن در کشور محسوب می شود که گروه زر جزء صادرکنندگان ممتاز کشوری محسوب می شود.

   طرح یاد شده در دوران سخت تحریم و با وجود تمامی مشکلات موجود در اقتصاد کشور در سالهای گذشته مانند نوسان نرخ ارز و روند افزایشی آن، تورم مربوط به هزینه های ریالی پروژه و ...، به خوبی توسط شرکت زرنام مدیریت شده و با حداقل انحراف از برنامه در حال تکمیل است. بانک توسعه صادرات با علم به این موضوع نهایت همکاری و کمک برای تسریع در روند پروژه را با اعطای تسهیلات ارزی بیش از توافق اولیه به منظورحفظ کیفیت فنی طرح را از خود نشان داده است.

   جدیت سهامداران و تمرکز آنان بر پیشرفت پروژه باعث شده امیدواری زیادی برای بهره برداری موفقیت آمیز آن در سطح اقتصاد و تولید کشور به وجود بیاید و امید است ثمرات آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر صادرات کشور تاثیر مثبت و رو به جلویی را داشته باشد.

   دستیابی یک شرکت داخلی به چرخه کامل تکنولوژی تولید فروکتوز این نوید را می دهد که در آینده ای نزدیک علاوه بر تولید و صادرات این محصول، صدور خدمات فنی و مهندسی در قالب احداث کارخانه تولید قند مایع در سایر کشورها شکل بگیرد چرا که گروه صنعتی و پژوهشی فرهیختگان زرنام در حال حاضر توان فنی و مهندسی لازم برای این امر خطیر را دارا است.

   امروز سه شنبه دوازدهم بهمن ماه بهره برداری رسمی ازمجموعه کارخانه قند مایع و پالایشگاه غلات زر با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری آغاز شد.

   گالری
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   مطالب مرتبط