بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • معرفی پروژه ها- 14/تسهیلات دو میلیارد و 200 میلیون یورویی بانک توسعه صادرات به طرح پتروشیمی بوشهر

   معرفی پروژه ها- 14/تسهیلات دو میلیارد و 200 میلیون یورویی بانک توسعه صادرات به طرح پتروشیمی بوشهر

   معرفی پروژه ها- 14/تسهیلات دو میلیارد و 200 میلیون یورویی بانک توسعه صادرات به طرح پتروشیمی بوشهر

   بانک توسعه صادرات با توجه به اهمیت و مزایای صنعت پتروشیمی در کشور اقدام به پرداخت تسهیلات دو میلیارد و 200 میلیون یورویی به پتروشیمی بوشهر کرده است.

   به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، بر همین اساس این تسهیلات به تولید انواع محصولات پتروشیمی (اتیلن، پلی اتیلن، متانول، اسیداستیک، انواع اتیلن گلایکول و ...) تخصیص یافته است.
   این تسهیلات از طریق فاینانس با مدت بازپرداخت 5 سال و از محل خط اعتباری فاینانس چین تامین شده است.
   نوع عقود اسلامی به کار گرفته شده برای ارایه این تسهیلات مشارکت مدنی در طول دوره اجرا و همچنین بهره گیری از فروش اقساطی در زمان ساخت بوده است.
   به جز واحد شیرین سازی و یوتیلیتی طرح که خوراک و یوتیلیتی مورد نیاز بخش های مختلف این پروژه را تامین می کند تمام محصولات طرح صادراتی است.
   میزان ارزآوری یا جلوگیری از خروج ارز دو میلیارد یورو تخمین زده می شود ضمن اینکه اشتغال زایی مستقیم 7هزار شغل و غیرمستقیم در بخش صنایع پایین دستی تا زمانی که محصولات آن در اختیار مصرف کننده برسد حدود 300هزار شغل است.
   با توجه به گستردگی محصولات تولیدی طرح بازارهای مختلف جهانی توسط صادرات محصولات پوشش داده می شود. این بازارها شامل اروپای غربی، چین، آمریکا، آسیا، ژاپن، هند، مکزیک و غیره است.
   پتروشیمی بوشهر با مشارکت بانک صنعت و معدن در حال اجرا است و سهم بانک توسعه صادرات و صنعت و معدن هریک 1/1 میلیارد یورو است همچنین مدت دوران ساخت طرح از زمان شروع پروژه تا زمان آغاز بهره برداری چهار سال است.
   دوران باز پرداخت تسهیلات 5 سال است ونحوه بازپرداخت مطابق با قوانین فاینانس و جدول اعلامی توسط بانک مرکزی است.
   ایران با دارا بودن ۹/۳درصد از ذخایر نفتی و ۱۸درصد از ذخایر گازی در جهان و شرایط اقلیمی مناسب از کشورهای امن برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی محسوب می شود.

   طبق آمار، در حال حاضر ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور ۶۰میلیون تن در سال است که البته در سال گذشته ۴۳میلیون تن محصولات مختلف پتروشیمی در کشور تولید شد که از افزایش بهره‌وری تولید تا ۷۱/۶درصد در سال حکایت می‌کند؛ همچنین بخشی از ظرفیت صنعت پتروشیمی به دلیل نبود خوراک خالی مانده است و پیش بینی می شود که ظرفیت تولید در کشور تا ۵ سال آینده به ۱۲۰میلیون تن در سال افزایش می یابد.
   صنعت پتروشیمی از آن جهت از اهمیت بسزایی برخوردار است که نزدیک به ۴۰درصد از صادرات غیرنفتی کشور را برعهده دارد .

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   مطالب مرتبط