بانک توسعه صادرات ایران
   
  • تشریح شرایط استفاده ازفاینانس و ریفاینانس کره‌جنوبی

   تشریح شرایط استفاده ازفاینانس و ریفاینانس کره‌جنوبی

   تشریح شرایط استفاده ازفاینانس و ریفاینانس کره‌جنوبی

   معاون اداره تامین مالی و سرمایه گذاری بین الملل بانک توسعه صادرات با حضور در اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی گفت: بانک توسعه صادرات ایران 100 میلیون دلار خط اعتباری کوتاه مدت و 8 میلیارد یورو خط اعتباری میان و بلندمدت از اگزیم بانک کره جنوبی دریافت کرده است.

   به گزارش اگزیم نیوز، داریوش یوسفی در آغاز صحبت های خود دستاوردهای کشور را در حوزه دریافت منابع و خطوط اعتباری از کشورهای مختلف برشمرد و گفت: انعقاد قرارداد 25 میلیون یورویی با بانک تجارت پاریس، خط اعتباری 100 میلیون دلاری از اگزیم بانک کره و قرارداد 25 میلیون یورویی با اکوبانک ترکیه از جمله دستاوردهای حوزه تامین مالی خارجی در قالب ریفاینانس در ماههای اخیر بوده است.
   وی افزود: علاوه بر این مذاکره با میربیزنس بانک ،Promsvyaz bank، Sber Bank Gazprom ، EXIM Bank روسیه، EIH آلمان و بانک ملت سئول، اگزیم بانک مجارستان، اگزیم بانک رومانی و اگزیم بانک ترکیه به سرانجام رسیده است.
   معاون اداره تامین مالی و سرمایه گذاری بانک توسعه صادرات ایران در ادامه فرایند استفاده از تسهیلات ریفاینانس را شرح داد و گفت: برای استفاده از ریفایناس انعقاد قرارداد خط اعتباری کوتاه مدت ریفاینانس بین بانک توسعه صادرات و بانک تامین مالی کننده خارجی ضروری است. درگام بعدی گشایش خط اعتبار تحت خط اعتباری توسط وارد کننده ایرانی در بانک توسعه صادرات است. پس از آن بانک اقدام به گشایش اعتبار اسنادی برای وارد کننده ایرانی به نفع صادرکننده خارجی می کند و به صادرکننده خارجی، این اعتبار را ابلاغ می کند و در ادامه صادر کننده خارجی کالای خود را ارسال می کند.
   یوسفی افزود: در مرحله بعد اسناد حمل جهت معامله توسط فروشنده( صادرکننده خارجی) به بانک تامین مالی کننده ارائه می گردد و معامله اسناد و پرداخت وجه اعتبار به صادرکننده خارجی انجام می شود. بعد از آن مرحله اعلام پرداخت وجه و سررسید بازپرداخت به همراه نرخ سود به بانک توسعه صادرات است و در پایان اصل و سود تسهیلات در سررسید مقرر توسط خریدار از طریق بانک صورت می پذیرد.
   داریوش یوسفی در مورد شرایط استفاده از ریفایناس خاطر نشان کرد: بر اساس سیاستهای اخیر بانک مرکزی تسهیلات ریفاینانس جهت تامین مالی واردات کالاهای ضروری، اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی (ریفاینانس شش ماهه) و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی (ریفاینانس یک ساله) قابل استفاده است.
   وی بر لزوم اخذ مجوز استفاده از تسهیلات ریفاینانس از وزارتخانه ذیربط تاکید کرد و گفت: وزارت خانه های اعطا کننده این مجوز شامل وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی هستند.
   یوسفی در ادامه افزود: فرایند استفاده از خط اعتباری ریفاینانس کره جنوبی با انعقاد قرارداد تجاری بین صادر کننده کره‌جنوبی و وارد کننده ایرانی آغاز می شود. درخواست وام و درخواست استفاده از خط اعتباری از سوی وارد کننده ایرانی توسط بانک توسعه صادرات دریافت و به اگزیم بانک کره ارسال می شود. پس از آن با تصویب این درخواست از سوی طرف کره ای، اگزیم بانک کره اقدام به گشایش اعتبار اسنادی وارداتی نموده و آن را به صادرکننده کره ای ابلاغ می کند.
   یوسفی در ادامه گفت: حمل کالا به مقصد ایران مستلزم ارائه اسناد حمل توسط صادر کننده کره‌جنوبی به هانا بانک کره‌جنوبی است و متعاقباً اسناد معامله شده توسط هانا بانک کره‌جنوبی به اگزیم بانک کره‌جنوبی برای معامله مجدد ارائه می شود. سپس اسناد حمل به بانک توسعه صادرات ایران ارائه شده و بانک توسعه صادرات پس از بررسی متعاقبا پیام پذیرش اسناد حمل را اعلام می کند.
   وی افزود: پرداخت وجه صادرکننده کره ای توسط اگزیم بانک کره‌جنوبی از طریق هانا بانک کره‌جنوبی انجام می پذیرد و این پرداخت به بانک توسعه صادرات ایران اعلام می شود.
   به گفته معاون اداره تامین مالی بانک توسعه صادرات بازپرداخت وجه توسط بانک توسعه صادرات ایران به اگزیم بانک کره جنوبی در سررسید مقرر 180 یا 360 روزه انجام خواهد گرفت.
   داریوش یوسفی در ادامه به خطوط اعتباری فاینانس(بلندمدت) دریافتی اشاره کرد و گفت: پس از برجام شاهد انعقاد قرارداد فاینانس 8 میلیارد یورویی با اگزیم بانک کره جنوبی، قرارداد 1 میلیارد یورویی با اوبر بانک اتریش، قرارداد 10 میلیارد یورویی با موسسه سیتیک تراست چینCITIC Trust و مذاکره با بانک روسی VTB Bank ، بانک ایران اروپا EIH، اگزیم بانک روسیه EXIM Bank of Russia و اگزیم بانک چین بوده ایم.
   وی به شرح مشخصات قرارداد فاینانس کره جنوبی پرداخت و گفت:
   قرارداد تامین مالی واردات کالا و خدمات از کشور کره‌جنوبی در قالب اعتبار خریدار با عاملیت 12 بانک ایرانی با محوریت بانک مرکزی به امضای دو طرف رسید. نحوه استفاده از تسهیلات، گشایش اعتبارات اسنادی وارداتی و مدت زمان اعتبار قرارداد دو سال از تاریخ توافق تعیین شده است.
   یوسفی گفت: هزینه مدیریت و هزینه یکپارچه کلی در قرار داد به ترتیب 5/0 درصد سالیانه در مورد هرمبلغ تسهیلات بصورت غیرقابل برگشت تعیین شده و حق‌بیمه اگزیم‌بانک کره‌جنوبی به صورت درصدی از میزان پوشش بیمه‌ای ارائه شده حسب مورد محاسبه شده و غیرقابل برگشت است همچنین هزینه سندیکایی بصورت درصدی از مبلغ تسهیلات سندیکایی و هزینه‌های نماینده تسهیلاتی اگزیم بانک کره‌جنوبی نیز حسب مورد تعیین شده اند.
   به گفته وی بنا بر مفاد قرارداد امضا شده، بازپرداخت تسهیلات باید بصورت اقساط مساوی و متوالی ششماهه، طی 10 سال انجام بپذیرد و نرخ سود تسهیلات نیز بر اساس نرخ شناور EURIBOR بعلاوه حاشیه سود و یا نرخ ثابت CIRR محاسبه می شود.
   داریوش یوسفی رفرنس های قانونی چگونگی بهره مندی از فاینانس را برشمرد و گفت: طبق ماده 20 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهعوری اسلامی ایران، قانون بودجه سنواتی کل کشور ، ماده 62 قانون محاسبات عمومی و دستور العمل چکونگی صدور مجوز تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) مصوبه شماره 145018 مورخ 1394/7/5 و اصلاحیه شماره 1447422 مورخ 1396/7/22 شورای اقتصاد، طرح مورد نظر باید بر اساس ماده 2 مصوبه اولویت ارزآوری از توجیه پذیر فنی ، مالی و اقتصادی برخوردار باشد و بازپرداخت اصل و سود و سایر هزینه ها از محل عواید طرح انجام بپذیرد. همچنین اعلام کفایت درآمدهای طرح پیشنهادی در قبال هزینه های طرح توسط بالاترین مقام دستگاه به شورای اقتصاد به همراه تکمیل و ارسال فرمهای مربوطه به شورای اقتصاد ضروری است.
   یوسفی تاکید کرد به منظور استفاده از تسهیلات فاینانس می بایست از موافقت اولیه بانک عامل برخوردار باشیم . همچنین پیشنهاد طرح هایی با قابلیت تامین مبلغ پیش پرداخت، رعایت شرایط زیست محیطی و ارائه مجوز مربوطه در اولویت خواهند بود.
   وی اضافه کرد: برای استفاده از فاینانس یاد شده می باید قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور رعایت شود و تاییدیه بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی (بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ظرف یک ماه موظف به پاسخ شده اند) ارائه شده و امکان تامین مالی طرحهای فاقد توجیه در صورت تصویب در بودجه های سنواتی باید فراهم شود.
   یوسفی خاطر نشان کرد: عاملیت در بانک توسعه صادرات در صورتی پذیرفته خواهد شد که پروژه و طرح هایی انتخابی صادرات محور بوده و امکان پرداخت اقساط از محل عواید ارزی را داشته باشند. همچنین بخش بندی بر اساس سایز پروژه ها و طرح ( طرح کوچک و متوسط توسط خود بانک توسعه صادرات و انجام پروژه و طرح های بزرگ (Mega Project) بصورت سندیکایی با مشارکت سایر بانکها انجام می گردد.
   مطالب مرتبط