بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • بخشش جریمه عدم ایفای تعهد صادراتی در ازای تداوم صادرات

   مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات مطرح کرد:

   بخشش جریمه عدم ایفای تعهد صادراتی در ازای تداوم صادرات

   بخشش جریمه عدم ایفای تعهد صادراتی در ازای تداوم صادرات

   مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران گفت: در نظر گرفتن جریمه عدم ایفای تعهد صادراتی با این هدف صورت پذیرفته که تسهیلات اعطایی، منحصرا به بخش صادرات تخصیص پیدا کند و نه بخش های دیگر، با این وجود با توجه به شرایط موجود، اخیرامکان بخشش کامل این جریمه در کمیته های اعتباری در این بانک فراهم شده است.

   حبیب احمدی در اولین نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات در استان خراسان رضوی گفت: بانک توسعه صادرات ایران به لحاظ منابع توان کافی برای ارائه تسهیلات به صادرکنندگان و فعالان اقتصادی کشور را دارد، این بانک در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته در بخش اعطای تسهیلات ۱۲ درصد رشد داشته است.

   مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران افزود: ۴۳ شهرک صنعتی و دو منطقه ویژه اقتصادی در اقصی نقاط استان بیانگر پتانسیل بالای خراسان رضوی در حوزه های مختلف اقتصادی است؛5 درصد صادرات کل کشور از این استان انجام شده است.

   وی خاطرنشان کرد: با توجه به محوریت شعار سال و توصیه های مقام معظم رهبری، بانک توسعه صادرات بعنوان یک بازوی حمایتی آماده است تا بخش تولید و صادرات را در مسیر رونق تولید کمک کند.

   احمدی با اشاره به تحریم ها و چالشهای ایجاد شده در بخش نقل و انتقالات مالی اذعان داشت: بانک از تمام راهکارهای تخصصی خود برای تسهیل فرایند های مبادلات مالی برای صادرات بهره خواهد گرفت؛ توانمندی صرافی بانک توسعه صادرات در این حوزه، برای صادرکنندگان و تولید کنندگان صادرات محور و واردکنندگان مواد اولیه تولید قابل توجه است.

   به گفته حبیب احمدی، امسال بیش از سالهای پیش کشور نیازمند توسعه صادرات است و امروز بهترین موقعیت برای توجه بیشتر به ظرفیت های بالقوه بخش خصوصی فعال در عرصه صادرات به شمار می رود.

   وی یادآور شد: بانک محدودیتی در اعطای تسهیلات به حوزه صادرات و تولید صادراتی ندارد؛ سقف اعطای تسهیلات در شعب سالانه افزایش پیدا می کند، بطوریکه سال گذشته در برخی موارد سقف اعتباری شعبه مشهد تا 90 درصد افزایش پیدا کرده است و امسال نیز در این بخش بازنگری انجام خواهد شد.

   احمدی با تاکید بر اینکه سقف اعتباری در بانک توسعه صادرات ایران، مانع ارائه تسهیلات نیست، اظهار داشت: بر خلاف سایر بانکها، شعب بانک توسعه صادرات مستقیما با کمیته اعتباری مرکز در ارتباط بوده و در کوتاه ترین زمان ممکن ، پروسه بررسی تسهیلات درخواستی در سقف های بالاتر ، نهایی می شود.

   مدیر امور شعب و بازاریابی با اذعان به اینکه بانک موضوع نوسانات ارزی را در اعطای تسهیلات و نرخ آن را از نظر دور نداشته، گفت: بانک توسعه صادرات بخشی از تسهیلات اعطایی خود را از منابع صندوق توسعه ملی پرداخت می کند که نرخ آنها به نسبت سایر تسهیلات پایین تر و برای مشتری مناسب تر است؛ بانک با بررسی های کارشناسانه به دنبال راهکارهایی است که بتواند متناسب با نیاز مشتریان تسهیلات با نرخ های بهتر را ارائه کند؛ در مواردی تسهیلات مناسبی ارائه می دهیم که از تلفیق منابع بانک و منابع صندوق توسعه ملی است و نرخ میانگین آن 13.5 تا 14.5 درصد است.

   حبیب احمدی با ذکر این مهم که در شرایط خاص تحریم، کاهش بروکراسی یک ضرورت است، گفت: ما در بانک توسعه صادرات در چارچوب و قوانین بانک مرکزی، تا حد امکان این مساله را مد نظر قرار خواهیم داد.

   به گفته احمدی، نتایج نشست های تخصصی و نقطه نظرات مشتریان مستقیما به اطلاع مدیرعامل بانک توسعه صادرات می رسد و در سیاستگذاریهای کلان این بانک لحاظ خوهد شد.

   وی در پاسخ به سوالی در خصوص جریمه عدم ایفای تعهدات صادرات گفت: در نظر گرفتن جریمه با این هدف صورت پذیرفته که تسهیلات اعطایی، منحصرا به بخش صادرات تخصیص پیدا کند و نه بخش های دیگر، با این وجود با توجه به شرایط موجود، اخیرامکان بخشش کامل جریمه عدم ایفای تعهد صادراتی در کمیته های اعتباری در این بانک فراهم شده است. البته این امکان در بانک وجود دارد که از منابعی که از سپرده های مردمی جذب شده، به بخش های غیر صادراتی تسهیلات داده شود .

   مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات تاکید کرد؛ با توجه به شرایط خاص کشور از شعب خواسته شده در حوزه تخصیص تسهیلات، دقت لازم در اعطای تسهیلات به صادرکننده واقعی داشته باشند.

   وی در مورد تخصیص تسهیلات به شرکت های دانش بنیان گفت: بانک توسعه صادرات کمیته مستقلی را برای هموارکردن مسیر فعالیت شرکت های دانش بنیان، تشکیل داده که جدا از کمیته اعتباری مرکز فعالیت می کند، این کمیته مستقیما زیر نظر هیات مدیره اداره می شود و با هدف تسریع در رشد شرکت های دانش بنیان، تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار آنها قرار می دهد.

   احمدی بیان داشت: بانک توسعه صادرات در راستای اهداف تعریف شده خود، آمادگی دارد برای تقویت تولید وارد عمل شود؛ لزومی در صادراتی بودن یک واحد تولیدی در بدو فعالیت وجود ندارد، اگر یک واحد تولیدی از چشم انداز صادراتی برخوردار باشد، بانک توسعه صادرات از این واحد حمایت خواهد کرد.

   مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات در خصوص کارگزاریها و شرایط تعاملات مالی بین المللی گفت: بانک توسعه صادرات آمادگی دارد علاوه بر راهکارهای خود، در این زمینه از توان و امکانات بخش خصوصی برای تسهیل در مراودات مالی خارجی در زمان تحریم استفاده کند.

   حبیب احمدی گفت: اولویت ما در بانک توسعه صادرات در شرایط فعلی کمک به تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و در گام دوم اتمام طرح های تامین مالی شده از سوی بانک است.

   به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز در ادامه سلسله نشست های تخصصی بانک در استان های مختلف، اولین نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات به همت امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات، دهم اردیبهشت ماه در مشهد برگزار شد؛ کاشناسان بانک توسعه صادرات در این جلسه ضمن معرفی خدمات و مقررات بانک، به سوالات فعالین اقتصادی و صادکنندگان حاضر در نشست پاسخ دادند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   مطالب مرتبط