بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • راهکارهای تامین ارز مورد نیاز تولید

   در بانک توسعه صادرات ایران تشریح شد:

   راهکارهای تامین ارز مورد نیاز تولید

   راهکارهای تامین ارز مورد نیاز تولید

   معاون اداره خزانه داری بانک توسعه صادرات گفت : این بانک با در نظر گرفتن سیاست های جدید ارزی بانک مرکزی، از دو روش نرخ بانکی و نرخ بانکی نیما برای تامین ارز بهره می گیرد.

   نرگس نجف زاده در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات ایران در مشهد بیان داشت: تامین ارز به نرخ بانکی از سوی بانک مرکزی با تایید فیش ثبت سفارش جهت کالاهای اساسی و دارو و همچنین تامین ارز به نرخ بانکی نیما از طریق سیستم نیما و پس از تایید فیش ثبت سفارش/خدمت از سوی بانک مرکزی انجام می پذیرد.

   وی افزود: متقاضی می تواند برای تامین ارز با نرخ نیما از طریق صرافی ها و یا بانک خود با مراجعه به سیستم نیما اقدام نماید؛ ارزحاصل از صادرات پتروشیمی ها منبع مورد استفاده برای این تقاضاست.

   نجف زاده در ادامه تشریح خدمات ارزی بانک توسعه صادرات، نرخ سود سپرده های مدت دار ارزی را برای ارزهای دلار، یورو و درهم اعلام کرد و گفت: نرخ سود سپرده شش ماهه برای ارزهای دلار، یورو و درهم 2 درصد و نرخ سود سپرده یکساله برای دلار 3.25 درصد، یورو 3 درصد و برای درهم 2 درصد اعمال می شود.

   به گفته وی افتتاح سپرده های مدت دار ارزی مشتریان صرفا با ارز منشا خارجی و اسکناس امکان پذیر است؛ ارزهای قابل قبول برای این منظور، دلار آمریکا، یورو و درهم امارات است.

   به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، سود سپرده های مدت دار ریالی در بانک توسعه صادرات ایران برای سپرده های کوتاه مدت ریالی، 10 درصد و برای بلند مدت یکساله 15 درصد محاسبه می شود.

   نرگس نجف زاده در ادامه موارد مصرف ارز حاصل از صادرات را برشمرد و گفت: ارز حاصل از صادرات برای گشایش اعتبار و یا برات اسنادی، خرید به نرخ نیما از طریق ثبت در سامانه تجارت بر اساس بخشنامه اخیر بانک مرکزی، دریافت اسکناس ارزی به میزان نیم درصد مبلغ هر واریزی با منشا خارجی با رعایت مقررات پولشویی مربوط به سقف دریافت روزانه اسکناس( 10 هزار دلار)، افتتاح حساب های ارزی دیداری و مدت دار و تسویه اقساط تسهیلات ارزی مشتریان، استفاده می شود.

   معاون اداره خزانه داری بانک توسعه صادرات به موارد مجاز فروش ارز توسط بانک به نرخ نیما اشاره کرد و گفت: بانک توسعه صادرات ایران مجاز است برای مصارف تعیین شده در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی با نرخ نیما ارز بفروشد، همچنین جهت تسویه اقساط تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع بانک و بانک توسعه اکو و صندوق توسعه ملی و تامین سهم الشرکه مشتریان و باز پرداخت تسهیلات ارزی از بانک،مجاز به فروش ارز به نرخ نیما هستیم.

   وی افزود: پرداخت اقساط قراردادهای فاینانس طرح های خودگردان، تامین و انتقال ارز برای صندوق ضمانت صادرات به منظور پرداخت هزینه های بیمه اتکایی، تامین ارز وجه مطالبه شده ضمانتنامه های ارزی، کارمزد ارزی مطالبه شده از سوی کارگزاران بانک بابت نقل و انتقالات ارزی و حوالجات ارزی و تامین اصل و سود و تمامی عواید حاصل از سرمایه گذاری خارجی از دیگر مواردی است که بانک برای آنها مجاز به فروش ارز به نرخ نیماست.

   به گفته نجف زاده خرید ارز با منشا داخلی در بانک توسعه صادرات ایران با نرخ 15 تا 20 درصد پایین تر از نرخ ETS بانک مرکزی انجام می پذیرد.

   به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، معاون اداره خزانه داری بانک توسعه صادرات در نشست آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات ایران که هفته گذشته با حضور فعالان اقتصادی، صادرکنندگان و جمعی از مسئولان اقتصادی استان خراسان رضوی و اتاق بازرگانی این استان در مشهد تشکیل شد، پاسخگوی سوالات حاضرین در جلسه بود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   مطالب مرتبط