بانک توسعه صادرات ایران
   
 
  • تشریح فعالیت های بانک توسعه صادرات ایران در ارمنستان، روسیه و ترکمنستان

   تشریح فعالیت های بانک توسعه صادرات ایران در ارمنستان، روسیه و ترکمنستان

   تشریح فعالیت های بانک توسعه صادرات ایران در ارمنستان، روسیه و ترکمنستان

   دکتر علی صالح آبادی با اعلام اینکه به زودی طرح بانکداری شرکتی و باشگاه مشتریان این بانک راه‌اندازی می شود، فعالیت های جدید بین المللی این بانک در کشورهای ارمنستان، روسیه و ترکمنستان را تشریح کرد.

   به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، مدیرعامل این بانک در نشست خبری به مناسبت دهه فجر با تشریح عملکرد اعتباری این بانک تا پایان دی ماه سال جاری گفت: تسهیلات این بانک بالغ بر 194ر106 میلیارد ریال است که در مقایسه با ابتدای سال 94 ، این مبلغ 20 درصد رشد داشته است.

   دکتر صالح آبادی اضافه کرد: از ابتدای سال 1394 تا پایان دی ماه سال جاری تسهیلات پرداختی بالغ بر 687ر40 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد رشد داشته است.

   وی با اشاره به تقسیم بندی تسهیلات اعطایی طی 10 ماه گذشته، اغلب در بخش سرمایه در گردش به میزان 391ر28 میلیارد ریال و مابقی به میزان 544ر11 میلیارد ریال در بخش اجرای طرح براساس سیاست بانک انجام شده است.

   به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، از مجموع مانده تسهیلات 20 درصد معادل 389ر21 میلیارد تسهیلات ریالی و 80 درصد مبلغ مذکور معادل 810ر2 میلیون دلار تسهیلات ارزی بانک را شامل می‌شود از ابتدای سال تاکنون تعداد تسهیلات اعطایی بالغ بر 1676 فقره بوده است.

   دکتر صالح آبادی مجموع اعتبارات اسنادی صادراتی و وارداتی 2.5 میلیارددلار اعلام و این رقم را در مدت مشابه سال گذشته 700 میلیون دلار ذکر کرد.

   انعقاد قرارداد با دو بانک روسی

   دکتر صالح آبادی با اشاره به رخدادهای پسابرجام و رفع تحریم های بانکی اظهار داشت : بانک توسعه صادرات به منظور تسهیل و حمایت از صادرات به کشور روسیه اقدام به انعقاد دو فقره قرارداد با بانکهای روسی کرده است.

   وی اظهارداشت: طبق یکی از قرارداده های منعقده یک خط اعتباری برای صادرکنندگانی که به روسیه کالا صادر می کنند به مبلغ 20 میلیون یورو پیش بینی شده است.

   قرارداد با وزارت نفت در حوزه معاملات با ترکمنستان

   وی با اعلام این مطلب که می توان واردات را تبدیل به اهرمی برای صادرات کرد ، افزود: با توجه به اینکه سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار از کشور ترکمنستان گاز وارد می‌شود، بدهی به ترکمنستان را با ایجاد خط اعتباری از سوی بانک توسعه صادرات به ابزاری برای تامین وجوه پرداختی به صادرکنندگان ایرانی کالاتبدیل خواهیم کرد.

   مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به امضای تفاهم نامه امروز بعدازظهر در وزارت نفت اظهار داشت : منابع مالی از وزارت نفت اخذ و به صادرکنندگان ارائه می شود و طلب ترکمنستان از بابت واردات گاز به ایران تسویه خواهد شد.

   خط اعتباری 10 میلیون یورویی برای صادرکنندگان ایرانی به ارمنستان

   وی همچنین به رابطه تجاری ایران و ارمنستان اشاره کرد و گفت: قرارداد انتقال خط سوم برق بین ایران و ارمنستان نهایی شده و 83 میلیون یورو توسط بانک توسعه صادرات تأمین مالی می‌شود.این قرارداد، افزایش انتقال برق بین ایران و ارمنستان و امکان افزایش صادرات گاز از ایران به ارمنستان را نیز فراهم می کند. این پروژه طی 24 ماه آینده تکمیل می‌شود.

   صالح ابادی یادآور شد: همچنین براساس قرارداد منعقده یک خط اعتباری 10 میلیون یورویی به بانک ملت ارمنستان ارائه می شود و به این وسیله صادرکننده ایرانی کالا به ارمنستان در ایران پول نقد می‌گیرد و قرارداد بین بانک توسعه صادرات و بانک ملت ارمنستان هفته آینده امضا خواهد شد.

   وی بااشاره به مصوبه دولت درخصوص سپرده گذاری ارزی بانک مرکزی به مبلغ 200 میلیون دلار برای پروژه های ایرانی درعراق گفت : شرکت‌های پیمانکار ایرانی پروژه‌های مختلفی را در عراق اجرا می‌کنند و این مبلغ در قالب اعطای تسهیلات به پیمانکاران ایرانی در عراق پرداخت می شود.

   سه روش همکاری صندوق توسعه ملی در تقویت صادرات

   صالح آبادی با اشاره به همکاری بانک توسعه صادرات با صندوق توسعه ملی توضیح داد: در سه قالب این همکاری برقرار است. قرارداد سپرده گذاری ریالی به مبلغ 100 میلیارد تومان که نزد بانک توسعه صادرات انجام شده و در قالب تسهیلات به شرکت‌ها پرداخت می‌شود.

   به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، سپرده گذاری 100 میلیون یورویی ارزی دیگری نیز وجود دارد و همچنین 800 میلیون دلار سپرده گذاری ارزی برای نفت و گاز به زودی تخصیص داده خواهد شد.

   وی تصریح کرد: مبلغ 675 میلیون دلار تحت عنوان قرارداد عاملیت ارزی در قالب همکاری های بانک توسعه صادرات با صندوق توسعه ملی قرار دارد.

   تشریح دستاوردهای هیات بانکی در سفر به ایتالیا و فرانسه

   صالح‌آبادی همچنین با اشاره به حضور در هیأت ایرانی همراه رئیس جمهور در سفر به ایتالیا و فرانسه و دستاوردهای این سفر برای نظام بانکی توضیح داد: در این سفر با چندین بانک‌ ایتالیایی و فرانسوی مذاکرات اولیه انجام شد و قرار شد صورت‌های مالی 3 سال اخیر را به زبان انگلیسی ارائه دهیم و به مرحله امضای قرارداد برسیم.

   مدیرعامل بانک توسعه صادرات از تفاهم با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت صنعت معدن و تجارت برای استفاده از یارانه سود تسهیلات ۲ هزار میلیارد ریالی، تاسیس اگزیم نیوز به عنوان خانه اصحاب رسانه در حوزه تجارت بین الملل و ارتقا رتبه ارزی بلندمدت بانک توسعه صادرات ایران از B" " به " B+" توسط موسسه کپیتال اینتلیجنس به عنوان رخدادهای چشمگیر اخیر در بانک توسعه صادرات یاد کرد.

   فعال کردن رابطه کارگزاری با بانک های معتبر جهانی، فعال شدن حساب ها، آزادسازی وجوه بانک و سهولت نقل و انتقال آن ، گشایش اعتبار و برقراری خطوط اعتباری بانک های خارجی، توجه به بانکداری شرکتی و افتتاح باشگاه مشتریان بانک در دهه فجر از جمله برنامه ها و رخدادهای آتی بانک در پساتحریم از سوی دکتر صالح آبادی عنوان شد.

   دکتر صالح آبادی در پاسخ به سوالی درخصوص ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات این موضوع را دارای مزایا و معایبی دانست که نیاز به بررسی های فراوان دارد و افزود: این موضوع در برنامه های دولت و سیاستگزاری های کلان فعلا مطرح نیست.

   گالری
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   مطالب مرتبط